آیا خوردن کمپوت مضر است؟

به گزارش وبلاگ بهابادی، روزنامه جام جم: معمولا در فصول گرم سال که میوه در انواع و اقسام مختلف در سطح شهر و روستا عرضه می گردد افراد کمتر سراغ خرید کمپوت ها می روند، اما درست در همین زمان برتری میوه ها کارخانجات مشغول خرید و تهیه شربت و کمپوت از میوه هایی هستند که امکان فراوری آن ها در سایر فصول وجود ندارد.

آیا خوردن کمپوت مضر است؟

با قوطی کردن و کنسرو کمپوت ها در کارخانجات می توان آن ها را به مدت زیادی بدون احتیاج به یخچال نگهداری کرد، اما پرسش اینجاست آیا کمپوت های کارخانه فوایدی هم دارند؟ دلیل ماندگاری طولانی مدت آن ها چیست؟ مصرف این محصولات برای بیماران، بچه ها و سالمندان ضرری ندارد؟ برای دانستن پاسخ چنین پرسش هایی با ما همراه باشید.

میوه هایی که در شربت قند یا شکر جوشانده و پخته شوند کمپوت نامیده می شوند. بر کسی پوشیده نیست که میوه های تازه و فصلی در مقایسه با کمپوت ها در اولویت مصرف قرار دارند و کمپوت های خانگی نسبت به کمپوت های کارخانه ارجح هستند.

به دلیل این که میزان شکر افزوده به کمپوت ها بسیار زیاد است مصرف مداوم آن توصیه نمی گردد، اما افرادی که مبتلا به بیماری های دستگاه گوارش هستند یا تحمل هضم فیبر خام میوه را نداشته و دچار دل درد و اسهال می شوند یا سالمندان و بچه های که قدرت جویدن میوه ها را ندارند در صورتی که مبتلا به اضافه وزن و دیابت نباشند می توانند به صورت محدود از کمپوت های کارخانه و در غیر این صورت از انواع کمپوت های خانگی، بدون شکر افزوده استفاده نمایند.

در میوه های کمپوت شده دسترسی به ویتامین های محلول در آب همچون ویتامین های گروه B و C که به حرارت حساس هستند در اثر پخت کم می گردد، اما از بین نمی رود، ولی بقیه ویتامین ها که محلول در چربی هستند دستخوش تغییرات چندانی قرار نگرفته و می توان از فواید آن ها بهره مند شد.

به کمپوت ها نگه دارنده می زنند؟

بسیاری از خانواده ها و حتی تعدادی از متخصصان در رشته های غیرمرتبط بر این باورند که، چون کمپوت های کارخانه ماندگاری بالایی داشته و خارج از یخچال نگهداری می شوند حاوی درصد بالایی مواد نگه دارنده و آلرژی زا هستند.

خوب است بدانید کمپوت ها یک نوع کنسرو محسوب می شوند و نحوه فراوری و بسته بندی آن ها احتیاج این محصول به مواد نگهدارنده را منتفی می نماید. نوع دربندی و فرآیند حرارتی پاستوریزاسیون یا استریلیزاسیون روی کمپوت ها عامل اصلی حذف همه عوامل بیماری زا و ایجاد نماینده فساد در محصول است به این صورت که در اثر پخته شدن میوه باکتری های موجود در آن از بین رفته و شربت آن می تواند قابلیت ماندگاری محصول را افزایش دهد.

به یاد داشته باشید تاریخ مصرف مندرج روی کمپوت ها تا زمانی معتبر است که در محصول باز نشده باشد. در کمپوت ها از مواد نگهدارنده استفاده نمی گردد، اما بر اساس نوع و خصوصیات میوه از افزودنی های مختلف و متنوعی همچون غلظت دهنده، شیرین نماینده، رنگ های طبیعی، صمغ ها، مواد نشاسته ای و... استفاده می گردد که این ترکیبات می تواند احتمال آلرژی زایی را در بعضی افراد مستعد افزایش دهد.

یک باور نادرست در مورد کمپوت ها

گفته می گردد در کارخانجات برای پوستگیری و صیقلی شدن سطح میوه ها از مواد شیمیایی زیان آور استفاده می گردد. واقعیت این که در صنعت، روش های پوستگیری مختلف است. گاهی پوستگیری بعضی میوه های پوست نازک مثل گوجه فرنگی و هلو به وسیله حرارت و بخار انجام می گردد و گاهی روش انجماد سریع و سپس آب جوش کاربرد دارد. روش رایج دیگری هم وجود دارد که پوستگیری با سود (ماده ای قلیایی) است که البته پس از پوستگیری با استفاده از اسید سیتریک یا جوهر لیمو باقیمانده و اثرات سود را خنثی نموده و هرگز تهدید نماینده سلامت مصرف نماینده نخواهد بود.

خوردگی لاک، عامل فساد شیمیایی

توصیه همیشگی متخصصان صنایع غذایی در مورد غذا های کنسروی و کمپوت ها این است که به محض باز کردن در قوطی به خصوص در مواردی که مازاد غذا یا میوه احتیاج به نگهداری دارد محتویات آن را درون ظروف ایمن انتقال دهید، ولی متاسفانه اغلب مصرف نمایندگان این توصیه را جدی نمی گیرند، اما تا چه میزان باید به این نکته توجه کرد.

در کارخانجات برای کنسرو کردن مواد خوراکی از قوطی های آهنی استفاده می گردد که جهت جلوگیری از فعل و انفعالات شیمیایی آهن با ماده غذایی روی آن قلع اندود شده و برای ایمنی و سلامت بیشتر از لایه ای لاک مخصوص که سازگار با آن میوه، غذا یا چاشنی باشد استفاده می گردد. وقتی قوطی کنسرو یا کمپوت باز می گردد لاک پوشاننده جدار داخل قوطی در روند باز شدن مخدوش شده و صدمه می بیند و دیواره ظرف در مجاورت با هوا مستعد ایجاد واکنش های شیمیایی نامطلوب با ماده خوراکی می گردد.

از طرف دیگر، گاهی به دلیل نامرغوب بودن لاک قوطی یا تماس مواد اسیدی موجود در غذا یا میوه با لاک و گاهی بر اثر تماس آفت کش های موجود در بعضی میوه ها با جدار قوطی، خوردگی هایی در لاک ایجاد می گردد و زمینه بروز فساد شیمیایی فراهم خواهد شد. گاهی علت تجمع گاز در بعضی کمپوت ها یا طعم فلز در ماده خوراکی عامل تشخیص خوردگی لاک قوطی است.

پیامد آسیب فیزیکی قوطی های کنسرو

گاهی دیده می گردد قوطی بعضی کمپوت ها و غذا های کنسروی در قسمت هایی دچار زنگ زدگی شده یا آثاری از له شدگی در بدنه آن ها دیده و در اغلب موارد چنین محصولاتی در بعضی فروشگاه ها به حراج گذاشته می گردد. آیا چنین اتفاقی می تواند برای سلامت مصرف نماینده مشکل ساز باشد؟ احتمال این که بر اثر آسیب بدنه قوطی، لحیم کاری و پرس درز های جانبی و بعضی اتصالات قوطی به خصوص در قسمت های بالا و پایین ظرف باز شده باشد و به سوراخ شدگی هرچند ناچیز و نفوذپذیری و فساد محصول منجر گردد، وجود دارد که بهتر است از خرید چنین محصولاتی خودداری کنید.

منبع: برترین ها

به "آیا خوردن کمپوت مضر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خوردن کمپوت مضر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید