ازبکستان برای توسعه روابط با افغانستان اهمیت ویژه ای قائل است

به گزارش وبلاگ بهابادی، رئیس جمهور ازبکستان گفت: برای توسعه روابط با افغانستان اهمیت ویژه قائلیم و خواهان برقراری هر چه زودتر صلح، ثبات و سهم عملی در بازسازی مالی این کشوریم.

ازبکستان برای توسعه روابط با افغانستان اهمیت ویژه ای قائل است

به گزارش خبرنگار وبلاگ بهابادی در تاشکند، زلمی خلیل زاد نماینده ویژه وزیر امور خارجه آمریکا در امور افغانستان در شهر تاشکند با شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان دیدار و اوضاع افغانستان را آنالیز کرد.

نماینده ویژه وزیر امور خارجه آمریکا در افغانستان سیاست ازبکستان مبنی بر یاری همه جانبه به مردم افغانستان از جمله به وسیله پیشبرد طرح های مهم اجتماعی و زیربنایی را مهم ارزیابی کرد.

علاوه بر این، تاکید شد که برگزاری هشتمین نشست همکاری های مالی منطقه ای افغانستان (ریکا) در تاشکند امکان تنظیم استراتژی آینده همکاری های متقابل کشورهای همسایه را برای ارائه یاری های عملی در توسعه این کشور فراهم می نماید.

در این دیدار همچنین تحکیم بیش از پیش روابط ازبکستان و آمریکا، موضوعات بین المللی و منطقه ای آنالیز و چگونگی و چشم انداز همکاری های دو کشور در حل و فصل اوضاع افغانستان ارزیابی شد.

شوکت میرضیایف در این دیدار تاکید نمود: ازبکستان برای توسعه روابط با افغانستان اهمیت ویژه قائل و خواهان برقراری هر چه زودتر صلح، تامین ثبات و سهم عملی در بازسازی مالی این کشور است.

همچنین بر ضرورت هماهنگی موثر کوشش های جامعه بین الملل برای یاری در پروسه صلح افغانستان با در نظر دریافت نقش اصلی افغان ها تاکید شد.

طرفین در انتها آمادگی خودرا برای تحکیم بیش از پیش شراکت راهبردی ازبکستان و آمریکا و گسترش بیش از پیش همکاری های متقابل در حل و فصل اوضاع افغانستان با هدف تامین صلح، ثبات و توسعه پایدار در منطقه اعلام کردند.

هیئت ازبکستان به سرپرستی ویکتور محموداف دبیر شورای امنیت وابسته به ریاست جمهوری ازبکستان و عبدالعزیز کامل اف وزیر امور خارجه ازبکستان روز 31 مارس به افغانستان سفر و سمرقند را به عنوان محل احتمالی برای سازماندهی گفت وگوهای صلح آمیز پیشنهاد کردند.

هم اکنون در ازبکستان 189 شرکت مشترک با سرمایه گذاری سرمایه گذاران آمریکا از جمله 49 شرکت با 100 درصد سرمایه سرمایه گذاران آمریکایی فعالیت می نمایند.

مبادلات بازرگانی ازبکستان و آمریکا در سال 2017 میلادی در سطح 210 میلیون و 200 هزار دلار قرار گرفته است.

آمریکا استقلال ازبکستان را در تاریخ 27 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 19 فوریه سال 1992 میلادی بین این 2 کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

ح

منبع: خبرگزاری فارس

به "ازبکستان برای توسعه روابط با افغانستان اهمیت ویژه ای قائل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ازبکستان برای توسعه روابط با افغانستان اهمیت ویژه ای قائل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید