افزایش تولید ماهانه نفت اوپک

به گزارش وبلاگ بهابادی، خبرنگاران- نظرسنجی رویترز نشان داد تولید نفت اوپک در اکتبر تحت تاثیر ازسرگیری فعالیت تاسیسات بیشتر در لیبی و صادرات بالاتر عراق برای چهارمین ماه متوالی افزایش یافت.

افزایش تولید ماهانه نفت اوپک

به گزارش وبلاگ بهابادی به نقل از ایسنا، نظرسنجی رویترز نشان داد اوپک که متشکل از 13 عضو است، در اکتبر مجموعا 24.59 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که 210 هزار بشکه در روز در مقایسه با سپتامبر افزایش داشته است.

افزایش عرضه اوپک با ضعیف شدن تقاضا بر اثر موج جدید شیوع ویروس کرونا همزمان شده و فشار نزولی روی قیمتهای نفت را تشدید کرده است. در نتیجه نفت برنت در اکتبر هشت درصد کاهش داشت و به حدود 37 دلار در هر بشکه رسید. این امر اوپک و متحدانش را برای به تاخیر انداختن برنامه افزایش تولید که قرار است از ژانویه سال 2021 اجرا شود، تحت فشار قرار داده است.

استفن برنوک از شرکت پی وی ام در این باره گفت: تقاضا برای نفت در حال حاضر تعریفی ندارد و اوپک پلاس ناچار خواهد بود افزایش سطح تولید خود را حداقل تا مارس به تاخیر بیاندازد.

اوپک پلاس با هدف جبران افت تقاضا در پی شیوع ویروس کرونا، از ماه مه محدودیت عرضه به میزان 9.7 میلیون بشکه در روز را آغاز کرد و سپس از اوت این محدودیت را به 7.7 میلیون بشکه در روز تسهیل کرد که سهم اوپک از این رقم، 4.868 میلیون بشکه در روز است. قرار است طبق توافق اولیه، تولید نفت اوپک پلاس در ژانویه سال 2021 حدود دو میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند اما منابع آگاه در اوپک می گویند عربستان سعودی و روسیه با ادامه کاهش تولید در سطح فعلی موافق هستند.

طبق نظرسنجی رویترز، پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید در اکتبر به 101 درصد رسید.

افزایش تولید در اکتبر به معنای آن است که اوپک حدود 2.2 میلیون بشکه در روز بالاتر از آمار ژوئن که پایینترین رکورد از سال 1991 بوده، نفت تولید کرده است.

تولید نفت لیبی پس از این که ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی در 18 سپتامبر خاتمه محاصره هشت ماهه تاسیسات و بنادر نفتی را اظهار داشت، در حال افزایش است و در اکتبر 250 هزار بشکه در روز رشد کرده که بهبود سریعتر از حد انتظار تحلیلگران و مقامات اوپک بوده است. لیبی یکی از اعضای اوپک است که به دلیل بی ثباتی شرایط داخلی، از مشارکت در توافق کاهش تولید این گروه معاف شده است.

دومین افزایش بزرگ تولید مربوط به عراق بود که صادراتش از خاتمهه های جنوبی را افزایش داد با این حال پایبندی این کشور 100 درصد بالاتر از ابتدای اجرای توافق اوپک پلاس بود.

تولید نفت عربستان سعودی و کویت ثابت ماند و همچنین تولید ایران که از مشارکت در کاهش تولید اوپک پلاس معاف است، تغییر چندانی نداشت.

در میان سایر اعضای اوپک، بزرگترین کاهش تولید مربوط به امارات متحده عربی بود که در اوت بالاتر از سهمیه اش نفت تولید کرده بود. منابع صنعتی اظهار کردند که این کاهش نشان می دهد امارات متحده عربی همچنان در حال جبران افزایش تولید اوت است.

ونزوئلا که مانند لیبی و ایران از مشارکت در توافق اوپک پلاس معاف است، با کاهش تولید روبرو شد.

نظرسنجی رویترز برای ارزیابی میزان عرضه به بازار انجام می گیرد و بر مبنای اطلاعات فراهم شده از سوی منابع خارجی، رفینیتیو آیکان، اطلاعات شرکتهای رهگیری نفتکش مانند پترو لجستیک و کپلر و اطلاعات منابع آگاه در شرکتهای نفتی، اوپک و شرکتهای مشاوره انرژی است.

منبع: شفقنا اقتصادی

به "افزایش تولید ماهانه نفت اوپک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تولید ماهانه نفت اوپک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید