بنای از زندیه که در قلب شیراز درخشان است، تصاویر

به گزارش وبلاگ بهابادی، درست در وسط شهر شیراز جاذبه بی نظیری قرار گرفته است که متعلق به دوران زندیه است و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شیراز بشمار می آید.

بنای از زندیه که در قلب شیراز درخشان است، تصاویر

لست سکند: ارگ کریم خان به دستور کریم خان زند ساخته شد. در دوران زندیان این ارگ محل زندگی پادشاه بود در صورتی که در زمان پهلوی به زندان تبدیل شد.

این ارگ 4000 متر مربع وسعت دارد و از دیوارهای بسیار بلندی که به 12 متر می رسد، ساخته شده است. نمای این بنا، آجر بوده و در واقع طراحی آن هم مسکونی و هم نظامی است. ارگ کریم خان به شکل یک ذوزنقه ناقص است در زمان ساخت، معماران به این نتیجه رسیدند که قسمتی از خاک شمال غربی برای چنین بنای با عظمتی نامناسب است و در صورت ساخت امکان نشست دارد بنابراین تصمیم گرفته شد تا بنا به سمت غرب متمایل گردد.

بخش مسکونی ارگ در ضلع شمالی، جنوبی و قرار گرفته است. هر کدام از آنها دارای 6 اتاق مسکونی و یک ایوان هستند همه اتاق ها از داخل به هم وصلند. همه اتاق ها و ایوان های با تزیینات خاص آن دوره ومقرنس تزیین شده اند. ارگ کریم خان دارای شاهنشین هایی در ضلع های مختلف که با کاربردهای متفاوت دارد، یکی شاه نشین شمالی که مناسب زمستان است و دیگری شاه نشین اصلی که در ضلع غربی واقع شده است و یک حوض عظیم روبه روی آن واقع شده است و کاربردی تابستانه دارد و شاه نشین غربی برای تمام فصول است.

منبع: توریسم آنلاین

به "بنای از زندیه که در قلب شیراز درخشان است، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنای از زندیه که در قلب شیراز درخشان است، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید