بهترین تماشاگران بهشت!

به گزارش وبلاگ بهابادی، در آستانه سومین انتخابات هیات رئیسه شورای پنجم تهران عملکرد 2 ساله این شورا را آنالیز کردیم

بهترین تماشاگران بهشت!

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ بهابادی، شمال شهری ها از تراکم و ترافیک، مرکزنشین ها از ترافیک و تراکم و وضع بد حمل ونقل عمومی و جنوب شهری ها هم که تقریبا از همه چیز ناراضی اند؛ این نمای کلی پایتخت با تمام فراز و فرودهایی است که در ادامه به آنها اشاره می کنم. مثل همیشه مقصد نهایی مرکز شهر بود و آمدن به سرکار و نشستن پشت میز و نوشتن و منتشرکردن. در راستا همین آمدن به کار، با چند نفری حرف زدم، از مسافران اتوبوس تندروی خط یک تا میدان فردوسی و عابران فردوسی تا کالج و بعد از آن هم راننده تاکسی کالج تا اواسط خیابان حافظ، یادی از سال گذشته و گزارش میدانی ام هم کردم که از مردم می پرسیدم شهردار تهران را می شناسید، دوباره این پرس و جو را تکرار کردم و این بار اوضاع از سال گذشته بهتر بود و حناچی را بیشتر از افشانی و نجفی می شناختند. سوای این مساله که شهردار کیست و آن را می شناختند یا نه، درددل های زیادی هم داشتند که شنیدن آنها، برای نوشتن حالا لازم و کارگشا بود، خدا را چه دیدی شاید مدیران شهری این چند خط را خواندند و از مسائل آگاه شدند.

مردم مطالبات عجیبی ندارند

چند سالی است در حوزه شهری می نویسم و با مطالبات مردم آشنا هستم. سوای آنهایی که کارشناس هستند و مطالبات صنفی از مدیران شهری دارند، عامه مردم مطالباتی دارند که در حوزه فعالیت های عمرانی و مساله حمل ونقل و مبلمان و زیباسازی شهری خلاصه می شود؛ پل و خیابان یا پارک و بوستان و سینمایی افتتاح شود، اتوبوس و مترو به ناوگان حمل ونقل عمومی افزوده شود و سطل های زباله و خیابان ها از چیزی که هست، تمیز تر باشد. تقریبا عامه مردم همین ها را می خواستند و حالا که با آنها حرف می زدیم، دل خوشی از پیشرفت در همین ها هم نداشتند. اتوبوس های خطوط مختلف، جز چند خط اصلی، نه تنها در گرمای سخت تابستان کولر نداشت که صندلی مناسبی هم برای نشستن پیدا نمی شد. از چند فرسخی سطل های زباله نمی شود که عبور کنی، بوی تعفن انگار تمام یک خیابان را برداشته است و معلوم نیست پیمانکاران چه می نمایند. خبری از پروژه های خاص مثل باغ کتاب و پل طبیعت و فرهنگسرا و... نیست. به قول یکی از مسافران اتوبوس، انگار گرد مرده بر شهر پاشیده اند. شهردار اول که زن دومش را کشته و الباقی هم که آنقدر آمدند و رفتند هنوز به مرحله ثبات نرسیده اند. مردم اینها را می گویند و از وضعیت پایتخت راضی نیستند. عصرها باید گاهی ساعت ها منتظر ماند تا به اندازه یک نفر در یکی از اتوبوس ها جایی برای ایستادن پیدا کرد و به مقصد رسید. چیزی شبیه فیلم های مهران مدیری، آنجایی که انگار همه چیز اغراق آمیز است، اما ساعت حدود 6 و 7 عصر، ایستگاه های اتوبوس و مترو، واقعیت همان چیزی است که در فیلم دیده بودیم؛ بی نظم و شلوغ.

انتخاب 3 شهردار و 2 سرپرست و حواشی بسیار

هفته آینده سومین انتخابات هیات رئیسه شورای شهر تهران در دوره پنجم برگزار خواهد شد؛ انتخابات هیات رئیسه ای که در دو سال گذشته محسن هاشمی را به عنوان رئیس شورای شهر به خود دید. به همین مناسبت و سرانجام دومین سال فعالیت شورای شهر پنجم نگاهی گذرا به آنچه در این مدت گذشت، می اندازیم؛ اتفاقاتی که هرکدام به نوبه خود بر سیاست های شهری و روند زندگی شهروندان اثر گذاشت. شاید اصلی ترین و اولین مساله ای که حول شورای شهر تهران در این دوره مطرح است و از آن گاهی به عنوان بی تدبیری و گاهی به عنوان بدشانسی شورای پنجمی ها یاد می شود، همان مساله تغییرات مداوم شهرداران و آمد و رفت سه شهردار و دو سرپرست در مدت حدود دو سال باشد. محمدعلی نجفی، شهردار اول، محسن افشانی دومین شهردار و پیروز حناچی سومین شهردار منتخب شورای شهر پنجم در مدت حدود دو سال مدیریت شهری بوده اند که همین مساله حواشی بسیاری را به دنبال داشته است، خصوصا وقتی این بی ثباتی بعد از یک دوره 12ساله ثبات در راس هرم مدیریت در شهرداری تهران و زمان محمدباقر قالیباف بود.

همسویی با دولت؛ بسته بودن راه بهانه گیری

از اینها که بگذریم، شورای شهر پنجم از جهاتی پیش از به قدرت رسیدن و نشستن بر مسند مدیریت شهری با شعارها و میتینگ ها و زمینه سازی هایی که انجام می داد، این طور وانمود می کرد که می تواند یکی از ایده آل ترین دوران های مدیریت شهری را رقم بزند. این فرض و امید هم البته خیلی واهی نبود، به هرحال بارها شنیده و دیده بودیم که یکی از ایرادات اصلی و موانع راه پیش روی مدیران شهری ممانعت دولت ها و عدم همسویی آنها با جریان مدیران شهری است که این اتفاق در دوره پنجم حل شده بود. یعنی دقیقا مدیرانی بر مسند مدیریت شهری نشستند که از لحظات فکری و جریان سیاسی همسو با دولت بودند و برای اولین بار شهردار در جلسات هیات دولت نیز حاضر بود. همین مساله باعث می شد ایراداتی که در گذشته وجود داشت و کاستی ها به عدم توافق دولت و شهردار پیوند می خورد، در این دوره این امکان برای شورای جدید فراهم نباشد. اما هرچه پیش رفت این مساله هم همچون انتخاب پیاپی شهردار باری اضافه بر دوش مدیران شهری شد، چراکه حالا آنها دیگر همین بهانه را هم برای پوشش کاستی ها نداشتند و نمی توانستند قصورات خود را به گردن دولت بیندازند.

بی توفیق در همه امور!

مدیریت شهری جدید سوای دو مساله قبلی یعنی انتخاب چندین شهردار و عدم ثبات و همچنین بی بهره ماندن از همسویی با دولت و عدم کسب توفیق از این راستا در سیاست های پیاده شده هم آن چنان که باید و شاید پیروز عمل نکرد. این البته از دو دیدگاه قابل نقد و آنالیز است؛ یکی سیاست هایی که با تمام فراز و نشیب ها اجرایی شد و یکی هم رجوع به مصوباتی که توضیح کامل آن در سامانه جامع مصوبات آمده است. همین حالا اگر چشم از خواندن این خطوط بردارید و از بغل دستی خود یا یکی از شهروندان بخواهید مسائل و مصائب تهران را برای شما لیست کند و آنچه را از نظر او برای پایتخت الزامی است بشمارد، در همان چند مورد نخست به مساله آلودگی هوا، ترافیک، حمل ونقل عمومی، پوشش گیاهی، زیباسازی و مسائلی از این دست اشاره خواهد نمود؛ مسائلی که اگر به سیاست های اجراشده توسط مدیریت شهری پنجم در این دوسال گذشته هم نگاه بیندازیم، اهتمام و توجه به آن را حداقل در موضعگیری ها و اظهارات و کمتر هم در اقدامات خواهیم دید؛ طرح ترافیک جدید، نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی، معین نرخ کرایه ها و مصوبات مربوط به باغ ها و... از جمله آنهاست. برای بهتر روشن شدن مساله به جای نوشتن تجربیات شخصی به اظهارنظرهای مسئولان در این حوزه ها اشاره می کنیم.

بیش از 50درصد اتوبوس های پایتخت فرسوده اند

پیمان سنندجی، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران گفت: در حال حاضر شرکت واحد اتوبوسرانی تهران دارای پنج هزار و 926 دستگاه اتوبوس در بخش عمومی و خصوصی است که از این تعداد، هزار و 342 دستگاه در بخش عمومی و چهارهزار و 584 دستگاه در بخش خصوصی فعال هستند. از مجموع اتوبوس های در اختیار، سه هزار و 382 دستگاه آن دیزل و تعداد دوهزار و 480 دستگاه گازسوز و 64 دستگاه برقی هستند و متوسط طول عمر ناوگان در اختیار 11.5 سال است که با این حساب سه هزار و 232 دستگاه آن معادل 54 درصد ناوگان فرسوده اند. با این حال برابر برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران، به طور کلی 500 دستگاه اتوبوس برای نوسازی و 500 دستگاه اتوبوس برای توسعه ناوگان اتوبوسرانی در سال 1398 پیش بینی شده است.

وعده های مترویی که عملی نشد

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران با انتقاد از وضعیت مدیریت مترو گفت: در طول بیش از سی سال از فعالیت شرکت مترو پس از انقلاب و حتی قبل از انقلاب این وضعیت بی سابقه بوده است. حمل ونقل ریلی و مجموعه بزرگ مترو که باید اولویت نخست شهرداری تهران برای حل مشکل آلودگی هوا و ترافیک باشد، از اهمیت کافی برای شهردار تهران برخوردار نیست و به مسائل آن رسیدگی نمی شود. وضعیت کنونی مترو به نظم عمومی و حقوق شهروندان آسیب وارد نموده است، ما به شهروندان قول داده بودیم سفرهای ریلی از 2.5 میلیون سفر به هفت میلیون سفر افزایش پیدا کند اما در تحقق این برنامه دچار مشکل اساسی شده ایم.

اصرار بر طرح های شکست خورده

سوای اینها، اقدامات دیگر مدیریت شهری جدید در حوزه حمل ونقل، ترافیک و تعیینا مساله طرح ترافیک جدید که محسن پورسیدآقایی، معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران آن را اجرایی کرد هم بعد از دوسال و پس از ایجاد مسائل و حواشی بسیار، در آخر به مقصود نرسید. به طوری که در آخرین اظهارنظرها در این باره هادیانفر، رئیس پلیس هدایت و رانندگی ناجا با تاکید بر اینکه طرح کاهش آلودگی هوا از نظر پلیس کارساز نیست، گفت: تهران ظرفیت چهارمیلیون خودرو را ندارد و اجرای این طرح بیشتر با هدف کسب درآمد اجرا شده است.پیش از هادیانفر بعضی دیگر از مدیران شهری و کارشناسان و مسئولان نیز همچون بسیاری از مردم مخالفت خود را با اجرای طرح جدید ترافیک و معین محدوده دوم ترافیکی و... عنوان نموده بودند.

45درصد مصوبات عمومی مربوط به معرفی افراد!

آنالیز مصوبات شورای شهر تهران یکی دیگر از راهکارهایی است که به مدد آن می توان آنچه تا امروز در شورای شهر پنجم تهران گذشته است را مورد آنالیز قرار داد. سامانه جامع مصوبات و آنالیز مصوبات شورای شهر از ابتدای شهریور سال 96، یعنی ایام شروع به کار شورای پنجمی ها تا همین امروز که حدود یک هفته ای به انتخابات هیات رئیسه سوم باقی مانده است نتایج جالبی را نشان می دهد. از شهریور 96 تا امروز مجموعا 399 مصوبه در شورای شهر تهران گذشته است که از این تعداد، 254 مصوبه عمومی، 124 مصوبه مربوط به باغ ها و 21 مصوبه هم مرتبط با نامگذاری ها بوده است.

در تحلیل این اطلاعات و با توجه به مصوبات موجود، در ارتباط با مصوبات مرتبط با نامگذاری ها که خیلی از تهرانی ها با آن آشنا هستند و حتی خیلی ها به مزاح شورای شهر را شورای نامگذاری می نامند، حدود 97 معبر، 10 بازار میوه و تره بار، سه ایستگاه مترو، هفت بوستان و یک شهرک توسط شورای پنجمی ها در دو سال گذشته نامگذاری شده یا تغییرنام داده اند.

اما جالب تر از 21 مصوبه مرتبط با نامگذاری ها، مصوبات عمومی شورای شهر است که در آن حدود 115 مصوبه از 254 مصوبه عمومی مربوط به انتخاب و معرفی و معین افراد به سمت ها و مسئولیت ها و عضویت در کمیسیون ها و... است. یعنی در یک نگاه کلی چیزی نزدیک به 45درصد مصوبات عمومی شورای شهر تهران در دو سال اخیر مربوط به معرفی افراد در صندلی های مختلف بوده است. البته ناگفته نماند حدود 6-5 مورد از این انتخاب ها و معرفی ها مربوط به انتخاب شهردار تهران و سرپرست های شهرداری تهران است!

با عذرخواهی هم کاری از پیش نرفت

تقریبا وضعیت موجود در مدیریت شهری تهران، تغییرات پیاپی و عدم اقدامات با ثبات و اثرگذار در پایتخت باعث شده است کسی دفاع محکمی از عملکرد شورای پنجمی ها نداشته باشد. این را حتی می توان در سخنان محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران هم دید، وقتی که چند ماه پیش از عملکرد مدیریت شهری دوره پنجم انتقاد کرد و گفت: حرکت های نمادین، شعار و فعالیت های تبلیغاتی، فقط می توانند در کوتاه مدت موثر باشند و در درازمدت اتکا به این فعالیت ها، تاثیر منفی در ارزیابی مردم دارد؛ در فعالیت های عینی ما دچار چالش جدی هستیم. علاوه بر این محسن هاشمی قبل تر هم بابت عملکرد ضعیف شورای شهر پنجم از مردم عذرخواهی کرد و گفته بود: از همه شهروندان عذرخواهی می کنم، چراکه آن طور که شهروندان جامعه انتظار داشتند با توجه به آن رایی که به اعضای شورای پنجم دادند، نتوانستیم جوابگوی انتظارات آنها باشیم.

یکدست بودن شورا به ضرر آن است

با تمام پستی و بلندی های راستا دوساله شورای شهر پنجم در مدیریت شهری تهران، چند روز دیگر انتخابات هیات رئیسه سوم این شورا برگزار خواهد شد و سوای نگاه های موجود، اظهارات بعضی مسئولان سابق شهری و کارشناسان این حوزه هم می تواند در تشریح عملکرد شورای شهر پنجم راهگشا باشد.

محمد حقانی، عضو شورای شهر سابق تهران در ارتباط با وضعیت شورای پنجم تحت ریاست محسن هاشمی اعلام این نکته که از نظر او شورای پنجم شورای پیروزی بوده است، گفت: شورای پنجم درواقع یک شاخص قابل توجهی داشت و آن هم این بود که این شورا، شورای جوانی است. بنده همیشه اعتقاد داشتم برای تصمیم سازی و تصمیم گیری از افراد با تجربه استفاده شود و برای اجرا هم از نیروهای جوان بهره بگیریم. در این دوره هم تا حدودی این رخ داد، هرچند معتقدم باید بیشتر از افراد با تجربه استفاده می شد، آقای هاشمی فردی است که در مقاطع مختلف سیاسی، مالی، فرهنگی و حتی دفاعی کار نموده و متخصص است و کار سخت مدیریت شورای شهر را پیش برد و از نظر من هم این کار را به خوبی انجام داد. پاکدستی اعضا و عمل به قول هایی که به مردم دادند، از شاخصه های این شورای شهر بوده است. مدیریت شهری درواقع مسائل و موضوعات مختلف و مهمی را باید مدنظر قرار دهد و از این جهت صندلی و اهمیت ویژه ای دارد. این شورا به قول آقای هاشمی یک بد بیاری هم آورده است و تا به حال سه شهردار عوض نموده و این مساله به هرحال در روند کاری شورا اثرگذار بوده و مسائلی را ایجاد نموده است، البته به نظرم این تغییرات در اختیار شورا نبوده است.

حقانی در سرانجام به همان مساله ای که ما در ابتدای گزارش اشاره نمودیم، یعنی همسویی همه اعضای شورای شهر با هم اشاره نمود ولی آن را فرصتی برای شورای شهر ندانست و گفت: یکدست بودن شورای شهر به نظر من به ضرر شورای پنجم بوده است. این یکدستی مانع ایجاد تضارب آرا می شود و مسائل به خوبی پیش نمی رود. یک صدایی در شورا به نظر من یک اشکال است و فرصت نیست.

شورای پنجم چرا گزارش دقیق عملکرد 2 ساله اش را منتشر نمی نماید؟

پرویز سروری، عضو شورای شهر چهارم به تشریح اقدامات شورای پنجمی ها در دو سال گذشته پرداخت و با انتقاد از عدم ارائه گزارش عملکرد دقیق دوساله شورای پنجمی ها (مساله ای که با مراجعه به سایت شوراها هم قابل دسترسی است، چراکه از سال 95 به بعد گزارش عملکردی در سایت شوراها موجود نیست.) اعلام نمود: براساس ادعایی که شورای شهر پنجم دارد و معتقد است مهم ترین موضوع و دستاوردش شفافیت است ما توقع داریم دوستانی که دم از شفافیت می زنند، به طور شفاف گزارش عملکرد دوساله خودشان را کاملا روشن به مردم ارائه نمایند. یعنی بگویند در این دوسال چه اقداماتی انجام داده اند، بگویند چرا شهر تهران در تمام زمینه ها تقریبا متوقف شده است؟ چرا خدمات به حداقل خودش رسیده است و اکثر شهردارها بعد از شورای چهارم افتخار خودشان را پرداخت حقوق به کارمندان شان می دانند؟ شهر تهران امروز با مردم صحبت می نماید که آن نشاط و آن سازندگی و آن تحرک خدماتی گذشته، کاملا متوقف شده است و آثاری از آنها نیست و همان خدمات قدیمی هم امروز با عدم نگاهداشت صحیح درحال از بین رفتن است.

به نظرم ما با دوسال سوخته در شهر تهران روبرو بوده ایم. کسانی که ادعای شفافیت دارند یک بار هم حاضر نشدند به طور دقیق تعیین نمایند در این دو سال چه دستاوردی برای مردم تهران داشته اند. اینکه حرف های کلی بزنند و یک سری ادعاهای واهی داشته باشند و با درست کردن دشمن فرضی (شورا و شهردار سابق) ناکارآمدی های خودشان را پوشش بدهند هیچ چیزی حل نخواهد شد. شورای پنجم امروز بهترین کاری که می تواند انجام دهد این است که بیاید مصوبات راهگشای خودش برای زندگی مردم بازگو کند. این کاری است که در دو سال گذشته ما شاهدش نبودیم.

سروری در ادامه به مساله حسابرسی ها در مدیریت شهری اشاره نمود و گفت: من الان سوال می کنم وقتی حسابرسی های ما با یک حرکت رسانه ای سنگین و چالش های سنگین داخل شورا روبرو می شد و نمایندگان بحث های بسیار سنگینی را طرح می کردند، این دوستانی که ادعای شفافیت دارند در این دوسال حسابرسی هایشان به کجا رسیده و چه کسی از این حسابرسی ها آگاه شده است؟ چرا این حسابرسی ها پشت درهای بسته و کاملا غیرشفاف صورت می گیرد؟ یکی از موضوعات مهم شفافیت حسابرسی هاست، حسابرسی های مدیریت شهری پنجم کجاست؟

به راحتی می توان دید در مترو، در بافت های فرسوده، در فضای سبز، آسیب های اجتماعی و... کجا شفافیت و خدمت وجود دارد؟ همین انتخابات شورایاری ها برگزار گردید، در دوره قبل هم برگزار گردید، شفافیت در کدام دوره بود؟ تا الان همچنان تکلیف شورایاران تعیین نیست. همین که احساس کردند رای لازم را نیاوردند، دارند تمام ظرفیت های شورایاری را از آن می گیرند تا آن را بی خاصیت نمایند. همه اینها برمی شود به اینکه شورای پنجم نمی خواهد به مردم گزارش بدهد و دائما دوست دارد با حاشیه سازی مردم را از متن بی خدمتی خودش غافل کند.

نصف بیشتر مصوبات شورا، عزل و نصب خودشان است

ابوالفضل قناعتی، دیگر عضو شورای شهر چهارم تهران بود که گفت وگو کرد و با اشاره به نزدیکی ایام سومین انتخابات هیات رئیسه شورای شهر تهران گفت: در این دوسالی که از فعالیت شورای شهر پنجم تهران می گذرد، به نظرم اتفاق کلان و مهمی در عرصه شهر تهران صورت نگرفته است و باید تغییراتی در این رویکرد لحاظ شود در غیر این صورت اگر بخواهند با همین دست فرمان به جلو بروند و در دوسال آینده کاری انجام نشود، اتفاقات خوبی در شهر نمی افتد. انتخابات هیات رئیسه و اعضای کمیسیون ها امری قانونی است که هرساله باید انجام شود و اساس این قانون بر این است که افرادی که در هر صندلیی تخصص، تبحر و توان مدیریتی دارند، صندلی خود را پیدا نمایند و براساس این توانمندی ها خدمت نمایند. با این وجود هم در بحث هیات رئیسه، هم کمیسیون ها و هم مدیران شهری شرایط موجود نشان می دهد افراد در صندلی خودشان نیستند که این مساله یا به عدم شناخت اعضا از همدیگر و تیم مدیریت شهری بازمی شود یا خدای نانموده بحث رابطه و بحث های شخصی آنان است که به یکدیگر مسئولیت و در اصطلاح نان قرض می دهند.

به صورت کلی این جابه جایی در هیات رئیسه به این مفهوم است که اگر تیم شهری نتوانسته است عملکرد قابل قبولی از خود نشان دهد، تغییراتی را در آن ایجاد کنیم. اما اگر بخواهند انتخابات را تشریفاتی انجام دهند و همان اعضای سابق در همان کمیسیون ها بمانند، نتیجه این است که امروز در شهر شاهد آن هستیم و آسیب آن را مردم و شهر مشاهده خواهند کرد.

قناعتی در ادامه به مصوبات شورای شهر در دوسال گذشته و درجه اهمیت آنها برای شهر و شهروند آن اشاره نمود و گفت: شورای شهر فعلی نزدیک 300 و اندی در این دوسال مصوبه داشت که نصف بیشتر این مصوبه ها به عزل و نصب خودشان برمی شود، مانند اینکه یک نفر در جایی کاندیدا شد یا اعضای شورای شهر به کمیسیون های مختلف معرفی شده اند، درنتیجه بیشتر مصوبات معرفی خودشان به صندلی ها بوده و مصوبات راهگشا و خاصی برای رفاه حال مردم نداشتند. تنها مصوبه کلی و به قولی به دردبخور این شورا برنامه پنج ساله توسعه بود که در آن هم مساله خاصی دیده نمی شود و نیازمند تحول و گذر زمان است.

منبع : فرهیختگان

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "بهترین تماشاگران بهشت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین تماشاگران بهشت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید