تفاوت بین انواع قهوه ها در چیست؟

به گزارش وبلاگ بهابادی، اگرچه در جهان فقط دو نوع دانه قهوه عربیکا و روبوستا وجود دارد، اما طعم های متفاوتی را می توان با قهوه خلق کرد. تفاوت انواع قهوه نیز اغلب از شیوه طبخ و نحوه رست دانه های قهوه ناشی می گردد.

تفاوت بین انواع قهوه ها در چیست؟

سرویس آشپزی - حتما برای شما نیز پیش آمده که با دیدن منوی کافی شاپ برای سفارش قهوه سردرگم شوید. اگرچه تمام این نوشیدنی ها با اسم های عجیب و غریب مانند ماکیاتو، لاته و غیره از قهوه تهیه شده اند، اما تفاوت انواع قهوه در چیست؟ برای یافتن پاسخ این سوال باید با انواع مختلف این نوشیدنی، شیوه های رست آن، انواع اسپرسو و انواع لاته آشنا شوید. برای این منظور با ما همراه باشید در این مطلب به معرفی انواع قهوه و تفاوت آنها بایکدیگر می پردازیم.

در صورتی که اطلاعات خاصی در خصوص انواع قهوه و تفاوت آنها مدنظر شماست، با انتخاب عناوینی که در فهرست موضوعی زیر ارائه شده اند، به بخش دلخواه خود برسید.

 • انواع دانه قهوه و طعم های آنها
 • تفاوت اسپرسو و قهوه دمی
 • انواع قهوه دمی
 • انواع قهوه بر پایه اسپرسو
 • تفاوت انواع قهوه

انواع دانه قهوه و طعم های آنها

عطر و طعم قهوه به منطقه ای بستگی دارد که دانه قهوه در آن رشد نموده است. به طوری کلی عوامل تاثیرگذار بر طعم قهوه عبارتند از:

 • روش کشت قهوه
 • خاکی که قهوه در آن کشت شده است
 • ارتفاع منطقه ای که قهوه در آن کشت شده از سطح دریا

در سرتاسر تنها دنیا دو نوع قهوه عربیکا و روبوستا کشت می شود.

قهوه از چه موادی تشکیل شده است؟

1. عربیکا

دانه قهوه عربیکا، به داشتن طعمی ملایم شهرت دارد. دانه این قهوه برای آنکه رشد خوبی داشته باشد باید در ارتفاع کاشته شود، به همین خاطر، گران قیمت تر از دانه قهوه روبوستا است. دانه عربیکا شکلی مانند S دارد و 1/5 درصد کافئین کمتری نسبت به قهوه روبوستا دارد که همین علت طعم ملایم تر آن است.

2. روبوستا

روبوستا از نظر طعم تلخ تر از قوه عربیکا است و بیشتر به منظور تجارت کشت داده می شوند. این نوع دانه قهوه در ارتفاعات پایین تر رشد می نماید و در نتیجه ارزان تر از قهوه عربیکا است. دانه روبوستا گرد است و کافئین بیشتری نسبت به عربیکا دارد.

انواع رست قهوه

رست کردن (Rosat) همان بو دادن یا برشته کردن دانه قهوه سبز و خام است. چهار نوع روش رست وجود دارد که برای تشخیص هر کدام، کافی است به دانه قهوه و رنگ آن ها نگاه کنید. قبل از توضیح هر رست، باید بدانید که هرچه رست قهوه تیره تر باشد، محتوای کافئین قهوه و البته طعم آن کاهش می یابد. همینطور رست های روشن تر کافئین و طعم اسیدی بیشتری دارند.

چهار نوع رست قهوه عبارتند از:

 • رست روشن؛ دانه قهوه به رنگ قهوه ای بسیار روشن است که بسیار کم بو داده شده و طعم اسیدی دارند.
 • رست متوسط؛ به عنوان رست معمولی نیز شناخته می شود. محتوای کافئین این نوع قهوه کمتر از رست روشن و بیشتر از رست تیره است.
 • رست متوسط - تیره؛ کافئین کمتری دارد. در این مرحله مقداری روغن روی سطح دانه ها پدیدار می شود و رنگ آن ها تیره تر می شود.
 • رست تیره؛ تقریبا شکلات و به رنگ قهوه ای تیره است. این نوع رست به دلیل وجود روغن براق هستند. کمترین میزان کافئین مربوط به رست تیره است. طعم این دانه ها دودی و تلخ است.

تفاوت اسپرسو و قهوه دمی

اسپرسو و قهوه دمی دو روش بسیار متفاوت برای طبخ قهوه هستند که به طرز شگفت انگیزی بر طعم نوشیدنی اثرمی گذارند. در تصویر زیر می توانند تفاوت اساسی میان این دو را ببینید و سپس به آنالیز جزئی تر این تفاوت می پردازیم.

1. اسپرسو چیست؟

برای تهیه اسپرسو حتما باید از دستگاه مخصوص ساخت اسپرسو استفاده شود. بنابراین معمولا بهترین راه نوشیدن اسپرسو، خریدن آن از کافی شاپ هاست. البته می توانید با تهیه یک موکاپات نیز آن را در خانه درست کنید. دستگاه های اسپرسو با عبور پر فشار آب جوش از میان قهوه، یک شات غلیظ از نوشیدنی با طعم بسیار زیاد درست می نماید. به دلیل طعم شدید اسپرسو، اکثر مردم آن را با آب (آمریکانو) یا شیر (لاته) ترکیب می نمایند.

2. قهوه دمی چیست؟

روش های متفاوتی برای دم کردن قهوه وجود دارد که هم در خانه و هم در کافی شاپ ها در دسترس است. قهوه دمی، طعم ملایم تری نسبت به اسپرسو دارد. بر خلاف اسپرسو که با فشار آب را از میان قهوه بسیار ریز آسیاب شده عبور می دهد، قهوه دمی شامل ریختن آب داغ روی پودر قهوه یا افزودن پودر قهوه درون آب جوش است. در هر دو روش آب مقدار زیادی از پودر را در خود حل می نماید و با عبور از یک فیلتر فلزی یا پارچه ای آماده نوشیدن می شود.

انواع قهوه دمی

1. قهوه ترک

قهوه ترک یک روش دم کردن قهوه آسیاب شده درون آب تقریبا جوش است. در تهیه قهوه ترک نوع آسیاب بسیار مهم است که باید تقریبا شبیه به پودر باشد. همانطور که می دانید این قهوه را باید در قهوه جوش و در معرض حرارت مستقیم دم کنید.

طرز تهیه قهوه ترک واقعی و نحوه سرو انواع قهوه

2. قهوه فرانسه

برای درست کردن قهوه فرانسه معمولا از دستگاه های قهوه ساز استفاده می شود. در این دستگاه ها آب داغ از روی قهوه آسیاب شده و از درون یک صافی عبور می نماید و نوشیدنی آماده می شود. امروزه برای درست کردن قهوه فرانسه از فرنچ پرس نیز استفاده می شود.

3. قهوه کمکس

کمکس Chemex از سال 1941 میلادی یک روش سنتی دم کردن قهوه بوده و هست. مهم ترین تمایز کمکس با سایر قهوه های دمی فیلتر های آن است که مقدار بیشتری از روغن و تفاله های قهوه را از نوشیدنی می گیرد.

انواع قهوه بر پایه اسپرسو

همانطور که گفتیم اسپرسو درست در مقابل قهوه های دمی قرار گرفته است. از اسپرسو گفتیم، اما حالا نوبت به آن رسیده که درباره انواع قهوه بر پایه اسپرسو و تفاوت های آن ها صحبت کنیم. تمام این قهوه ها با استفاده از دستگاه کاپوجینو و نسبت های مختلف اسپرسو، بخا شیر و یک عنصر دیگر مانند خامه شیر، شربت شکلات یا آب درست می شوند.

خواص قهوه اسپرسو چیست؟ + طرز تهیه قهوه اسپرسو

1. قهوه ماکیاتو (Macchiato)

کافی ماکیاتو شبیه ترین نوع قهوه به اسپرسو است. تنها تفاوت ماکیاتو وجود مقدار بسیار کمی شیر و خامه در آن است. شیر مقداری از تلخی اسپرسو کم می نماید. دو نوع ماکیاتو لانگ (Long) و شورت (short) وجود دارد.

طعم قهوه ماکیاتو کمی ملایم تر از اسپرسو است. ماکیاتو لانگ از دو شات اسپرسو درست می شود و طعم قوی تری نسبت به نوع شورت آن دارد.

ماکیاتو شورت، کافئین کمتری نسبت به لانگ دارد، اما هر دو تقریبا به اندازه یک شات اسپرسو حاوی کافئین هستند.

2. قهوه آمریکانو (Americano)

قهوه آمریکانو یک نوشیدنی محبوب صبحگاهی است و معمولا در وعده صبحانه نوشیده می شوند. اگر بخواهیم ساده بگوییم، آمریکانو یک شات رقیق شده اسپرسو است.

تلخ و قوی است. یک آمریکانو معمولا بدون شکر و هیچ طعم دهنده ای مصرف می شود. این نوشیدنی بسیار قوی، معطر و فاقد هرگونه کرم یا شیر است.

کافئین آمریکانو بسیار زیاد است، به همین دلیل در وعده صبحانه نوشیده می شود.

3. قهوه لاته (Latte)

طعم این قهوه ملایم تر است. لاته نسبت به کاپوجینو شیر بیشتری دارد. این قهوه شامل یک شات اسپرسو، کف شیر و فوم است. نسبت اسپرسو و شیر در لاته بسته به سلیقه شخصی 1:3، 1:4 یا 1:5 است.

به دلیل وجود شیر در قهوه لاته، طعم آن بسیار ملایم است. در این نوع قهوه به ازای هر پیمانه اسپرسو، 3 تا 5 پیمانه شیر اضافه می شود. بنابراین لاته برای کسانی که به دنبال طعمی ملایم تر با تلخی کمتر هستند، مناسب می نماید.

به دلیل نسبت شیر در قهوه لاته، مقدار کافئین در آن ها کمتر است. بعضی اصلا آن را قهوه نمی دانند، اما حقیقت این است که لاته هم یک نوع قهوه محبوب برای کسانی است که تلخی کمتری می پسندند.

طرز تهیه کافه لاته (لته)، بهترین نوشیدنی گرم کافی شاپ

4. کاپوچینو (Cappuccino)

کاپوچینو به دلیل بافت و طعم خامه ای که دارد، محبوبیت پیدا نموده است. یک کاپوچینو فوم شیر بیشتری دارد. هنگام سفارش کاپوچینو، در نظر داشته باشید که حجیم تر از لاته خواهد بود، چون نسبت فوم شیر در کاپوچینو بیشتر از لاته است.

طعم این نوشیدنی خامه ای تر است و روی آن یک لایه خامه نیز اضافه می شود. کاپوچینو اغلب با مقداری پودر شکلات برای طعم دهی بیشتر تزئین می شود.

کافئین کاپوچینو نسبت به لاته بیشتر است، زیرا کاپوچینو با دو شات اسپرسو درست می شود.

5. موکا (Mocha)

موکا یک نسخه شیرین تر و شکلاتی تر از کاپوچینو است. موکا ها ترکیبی از شکلات و قهوه هستند. موکا دو نوع سرد و گرم تهیه می ود که بسته به سلیقه می توان از آن ها لذت برد.

موکا ها محبوبیت بسیار زیادی دارند، زیرا طعمی میان قهوه و هات چاکلت ارائه می نمایند. تلخی اسپرسو به دلیل وجود شیر زیاد و پودر شکلات در موکا بسیار نامحسوس است.

غلظت کافئین در موکا کمتر است و تنها با یک شات اسپرسو درست می شود.

6. آفوگاتو (Affogato)

آفوگاتو یک نوشیدنی نه سرد و نه گرم است که دمای آن بسته به سلیقه مشتری و باریستا (کافه من یا قهوه چی) تغییر می نماید. طعم آفوگاتو با اسپرسو تفاوت بسیاری دارد، به طوری که اغلب آن را به عنوان یک دسر برپایه قهوه می شناسند.

خامه ای و خوشمزه است. یک اسکوپ بستنی وانیلی و یک شات اسپرسو آفوگاتو را به یک خوشمزه شیرین تبدیل می نماید. تلخی و شدت طعم اسپرسو در آفوگاتو و در خوشمزگی طعم بستنی وانیلی گم شده است.

به عنوان یک نوشیدنی صبحگاهی توصیه نمی شود، آفوگاتو مقدار قابل توجهی کافئین ندارند، و محتوای کافئین آن بسته به تعداد شات اسپرسویی که به ان اضافه می شود می تواند تفاوت کند.

تفاوت انواع قهوه

1. تفاوت لاته و ماکیاتو

ماکیاتو طعم بیشتر و تلخ تری نسبت به لاته دارد. چراکه لاته تنها یک شات اسپرسو رقیق شده با فوم شیر است.

2. تفاوت کاپوچینو و ماکیاتو

تفاوت کاپوچینو و ماکیاتو در نسبت فوم شیر به شات اسپرسو است. اگرچه هر دو این قهو ه ها حاوی فوم شیر هستند، اما ماکیاتو سه چهارم فوم شیر دارد و کاپوچینو تنها دارای یک لایه رویی فوم است.

3. تفاوت لاته و موکا

تفاوت لاته و موکا در وجود پودر شکلات است. موکا پودر شکلات دارد، از اینرو شیرین تر از لاته است.

جمع بندی

بی تردید قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در سرتاسر دنیا است. اگرچه نوشیدن یک فنجان قهوه خستگی را کم می نماید، اما این تنها خاصیت قهوه نیست. قهوه خواص فراوانی دارد، برای اطلاع از فواید قهوه پیشنهاد می کنیم مطلب فواید قهوه؛ 11 خاصیت بی نظیر قهوه برای سلامتی را از دست ندهید. اکنون که با تفاوت انواع قهوه و علت طعم متفاوت هرکدام آشنا شدید، کدام یک را ترجیح می دهید؟ این دفعه که به کافی شاپ بروید تمایل دارید کدام نوع قهوه را سفارش دهید؟ نباید فراموش کنید نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان وبلاگ بهابادی در بخش ارسال نظر در میان بگذارید.

برگرفته از: starbucks ،homekitchenary

منبع: ستاره

به "تفاوت بین انواع قهوه ها در چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت بین انواع قهوه ها در چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید