درآمد ایران از فروش بنزین در 7 ماهه امسال چقدر بود؟

به گزارش وبلاگ بهابادی، ایران که تا 2 سال پیش واردکننده بنزین بود و حتی در سال 97، روزانه تا 4.5 میلیون لیتر در روز بنزین به کشور وارد می کرد، حالا به عنوان صادرکننده این فرآورده استراتژیک در منطقه و جهان شناخته می شود. این در شرایطی است که در سال 85، ایران روزانه بیش از 27 میلیون لیتر بنزین وارد می کرد که موجب خروج ارز از کشور و وابستگی شدید برای تامین امنیت انرژی کشور بود.

درآمد ایران از فروش بنزین در 7 ماهه امسال چقدر بود؟

همین وابستگی باعث شد تا در تحریم هایی که از ابتدای دهه 90 شمسی آغاز شد، تحریم بنزین در صدر آنها قرار گرفت و ایران حتی در سال هایی مجبور شد تا با تغییر در فرآیندهای برخی پتروشیمی ها، از ریفورمیت به جای بنزین استفاده کند تا خلایی در تامین این سوخت به وجود نیاید.

از همین رو با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، توجه به ظرفیت سازی برای تولید بنزین در کشور مورد توجه قرار گرفت. افزایش تولید و بهبود کیفیت پالایشگاه های قدیمی در این راستا انجام شد.

اما مهمترین اقدام تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس بود که سابقه آن به آخرین سال های دولت اصلاحات باز می گشت. با اولویت بندی توسعه این پالایشگاه، فازهای آن یکی به یک به مدار تولید آمدند و حالا پس از دو سال از بهره برداری فاز سوم و پایانی پالایشگاه ستاره خلیج فارس و ارتقاء کیفی واحدهای پالایشگاهی در تولید بنزین استاندارد و تبدیل شدن ایران به صادرکننده بنزین، ایران نه تنها وارد کننده بنزین نیست بلکه در 7 ماهه سال جاری حدود 1.4 میلیارد دلار درآمد از محل صادرات بنزین داشته است.

مختومه شدن پرونده واردات بنزین از مهرماه سال 97 برگ جدیدی پیش روی صنعت پالایش کشور باز کرد. بدین ترتیب واحدهای پالایشی علاوه بر تامین نیاز داخلی بتواند جوابگوی درخواست های صادراتی بنزین از کشورهای خارجی نیز باشد.

امروز با توسعه صنعت پالایش کشور و تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی به رقم دو میلیون و 200 هزار بشکه در روز رسیده است و دیگر خبری از کنار گذاشتن هزینه در جهت واردات بنزین به کشور نیست.

با توجه به مصرف افسار گسیخته بنزین در سال های گذشته بیم آن می رفت که میزان تولیدات پالایشگاه ها کفاف نیازهای داخلی را ندهد و در نتیجه به افزایش واردات بنزین منجر شود. این اتفاق می توانست در شرایط تحریم، صنعت نفت که به شدت در تنگنا قرار گرفته را دچار بحران عمیق تری کند.

اگر نگاهی به شرایط کشور ونزوئلا انداخته شود می توان وخامت اوضاع را دراین خصوص بهتر و عمیق تر درک کرد. فلج شدن پالایشگاه های کشور ونزوئلا و در نتیجه کمبود سوخت بحران سختی را پیش روی این کشور قرار داده است، اما ایران با برگ برنده خود یعنی ستاره خلیج فارس توانست از عهده این مسوولیت به خوبی برآید و حتی با ارسال محموله های بنزین به ونزوئلا قدرت و اقتدار ایران را مقابل سایر کشورها گوشزد کند.

بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال 98، با توجه به افزایش تولید و کاهش مصرف بنزین، کشور ما که تا سال 97 واردکننده بنزین بود و به طور متوسط در سال 97 روزانه 4.5 میلیون لیتر بنزین وارد می کرد، به صادرکننده بنزین تبدیل شد و در سال 98 به صورت میانگین 3 میلیون لیتر در روز صادرات بنزین داشته است که افزون بر جلوگیری از خروج ارز بابت واردات بنزین، موجب ورود ارز حاصل از صادرات بنزین در سال 98 و هفت ماهه سال 99 به ترتیب حدود 490 میلیون دلار و 1.4 میلیارد دلار شده است.

براساس این گزارش، با این حال همچنان منتقدان و مخالفان وزیر نفت وی را دشمن پالایشگاه سازی می دانند. این در شرایطی است که ظرفیت پالایشی ایران از سال 92 که 1.8 میلیون بشکه در روز برآورد می شد حالا به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به 2.3 میلیون بشکه افزایش پیدا کرده است.

در حالی که از ابتدای انقلاب تا سال 92 یعنی چیزی حدود 35 سال، ظرفیت پالایشی ایران تنها 56 درصد بیشتر شده بود و از یک میلیون و 185 هزار بشکه در سال 57 به یک میلیون و 850 هزار بشکه در روز در سال 92 رسیده بود.

در کنار آن ظرفیت گازرسانی در کشور نیز توسعه داشته تا آنجا که وزیر نفت با اشاره به توسعه گازرسانی در هفت سال گذشته، گفت: با این حجم گازرسانی، معادل 2.6 میلیون بشکه پالایشگاه، سوخت در کشور توزیع و مصرف شده است.

منبع: ایرنا

منبع: تجارت نیوز

به "درآمد ایران از فروش بنزین در 7 ماهه امسال چقدر بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد ایران از فروش بنزین در 7 ماهه امسال چقدر بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید