روایت ظریف در سازمان ملل از تروریسم مالی آمریکا علیه مردم ایران

به گزارش وبلاگ بهابادی، وزیر امور خارجه ایران گفت: مردم ما در برابر وحشیانه ترین تروریسم مالی قرار گرفته اند که به منظور دستیابی به اغراض نامشروع سیاسی، به صورت عامدانه، غیرنظامیان را هدف قرار می دهد.

روایت ظریف در سازمان ملل از تروریسم مالی آمریکا علیه مردم ایران

به گزارش وبلاگ بهابادی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست وزرای اجلاس مجمع عالیرتبه سیاسی درخصوص توسعه پایدار سخنرانی کرد که مشروح آن به توضیح زیر است :

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس؛

در آنالیز پیرامون موضوع اصلی اجلاس امسال مجمع عالیرتبه سیاسی یعنی توانمندسازی مردم و تضمین مشارکت و برابری در می یابیم که گزارش دبیرکل سازمان ملل بر کندی پیشرفت در بسیاری از حوزه ها اذعان داشته و تصریح می نماید که آسیب پذیرترین افراد و کشورها، کماکان بیشترین رنج را متحمل می شوند و واکنش دنیای در این خصوص تاکنون به میزان لازم، بلندپروازانه نبوده است. ما با دبیرکل سازمان ملل متحد در این خصوص که بی عدالتی میان کشورها به میزان نگران کننده ای بالاست و توسعه بدون اینکه عادلانه و فراگیر باشد، توسعه نیست موافقیم. در واقع باید پذیرفت که این شرایط ناشی از آن است که دنیا توسعه یافته، سهم خود را ازجمله در رابطه با انتقال فناوری، ظرفیت سازی و مساعدت مالی ادا نکرده است.

آقای رئیس،

جمهوری اسلامی ایران به رغم موانع عظیمی که به دلیل تحمیل تحریم های یکجانبه غیرقانونی با آن روبرو بوده، با کوشش بی وقفه براساس اصول و اولویت های ملی خود، به پیشرفت های قابل توجهی در توانمندسازی و ایجاد برابری میان افراد دست یافته است:

37 درصد از اعضای هیئت علمی و 50 درصد دانشجویان دانشگاه ها و نیز 37 درصد از پزشکان کشور را در حال حاضر، زنان تشکیل می دهند. در سطوح تصمیم گیری، انتصاب بانوان، افزایشی 60 درصدی را نشان می دهد و قرار است تا سال 2020، 30 درصد مجموع تصمیم گیران ملی را زنان تشکیل دهند.

در اجرای برنامه جامع ملی کم کربن، توانسته ایم از میزان برنامه ریزی شده برای کاهش فراوری گازهای گلخانه ای به زیر 4 درصد نسبت به سناریوی پایه (BAU) پیشی بگیریم.

انتها دادن به معضل بیسوادی و ارائه تحصیلات عمومی رایگان به تحقق کامل خود رسیده است و نرخ باسوادی میان ایرانیان در حال حاضر، 97 درصد جمعیت کشور می باشد. به طور میانگین 15 درصد درآمد خانوار در حال حاضر در حوزه آموزش هزینه می شود. امروز آموزش های موثری برای گروه های آسیب پذیر جامعه و نیز جوامع روستایی و زندانیان ارائه می شود. فرصت های آموزشی حتی به مهاجران و پناهندگان نیز اختصاص یافته و در حال حاضر تنها نزدیک به 400 هزار دانش آموز افغانستانی در مدارس کشور نام نویسی شده اند.

کوشش های ما در ایران با چالش های جدی روبروست. چالش هایی مانند بلایای طبیعی، فرسایش زمین، بیابان زایی و کمبود آب. تهدیدات و ناامنی های منطقه ای ناشی از تروریسم مورد حمایت خارجی، افراطی گری و خشونت، کوشش های ما را مختل می نماید. مردم ما در برابر وحشیانه ترین تروریسم مالی قرار گرفته اند که به منظور دستیابی به اغراض نامشروع سیاسی، به صورت عامدانه، غیرنظامیان را هدف قرار می دهد.

تحریم های غیرقانونی با تاثیرات فرامرزی که توسط آمریکا و در نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت بر ایران تحمیل شده، بزرگترین تهدید در دستیابی ایران و بسیاری از همسایگان آن به اهداف توسعه پایدار است.

آقای رئیس،

در چنین شرایطی، تعهد مجدد به چندجانبه گرایی و همبستگی دنیای به شدت مورد احتیاج است. علاوه بر ضرویات دیگر، دنیا توسعه یافته باید تعهدات خود مبنی بر یاری به ایجاد بستری مناسب برای رشد مالی مستمر و توسعه پایدار همه کشورها، مناطق و نهایتا سراسر دنیا را مورد تجدید نظر قرار دهد.

از توجه شما متشکرم

310311

منبع: خبرآنلاین

به "روایت ظریف در سازمان ملل از تروریسم مالی آمریکا علیه مردم ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت ظریف در سازمان ملل از تروریسم مالی آمریکا علیه مردم ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید