پوشش های بیمه مسافرتی چه مواردی را شامل می گردد؟

به گزارش وبلاگ بهابادی، پوشش های بیمه مسافرتی چیست؟

بعد از خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل برای سفر به هر نقطه ای از دنیا خرید بیمه مسافرتی جز موارد مهم به شمار می رود. اهمیت بیمه مسافرتی به اندازه ای است که جز یکی از مدارک مورد احتیاج برای دریافت ویزا واقع شده است. همانطور که تعیین است اهمیت این بیمه بسیار بالاست و ما اگر بخواهیم تعریفی جامع از آن داشته باشیم اینطور بیان می گردد که این بیمه برای پوشش هزینه های پزشکی، کنسل شدن سفر، گم شدن چمدان، حادثه های پرواز و سایر زیان های ناشی از مسافرت، در نظر گرفته شده است. اما برای عموم مردم همیشه سوال است که خرید بیمه مسافرتی چه مزیتی برایشان در طول مدت زمان سفر خواهد داشت؟ از همین رو ما در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران قصد داریم تا درباره پوشش های بیمه مسافرتی صحبت کنیم. اگر دانستن پوشش های بیمه مسافرتی سوال شما هم است پیشنهاد می کنیم ما در ادامه همراهی کنید.

پوشش های بیمه مسافرتی چه مواردی را شامل می گردد؟

بیمه مسافرتی چیست؟

در ابتدا بهتر است که بگوییم که بیمه مسافرتی چیست! بیمه مسافرتی با توجه به پوشش هایی که دارد از بیمه گزاران در برابر حوادث احتاقتصادی که در سفر ممکن است پیش بیاید، محافظت می نماید. این نوع از بیمه برای سفرهای خارجی هنگامی که شما برای دریافت ویزا اقدام نموده اید الزامی است. باید توجه به نرخ متغییر ارز در کشور ما و اکثر کشورهای خارجی، هزینه های درمان بسیار گران است و در صورتی که بیمه گزار حادثه ای برایش پیش بیاید در صورت نداشتن بیمه مسافرتی باید تمامی هزینه ها را آزاد پرداخت کند که این ممکن است گاهی سر به فلک هم بکشد.

گاهی فرد به دلیل یک سرماخوردگی ساده یا یک مسمومیت باید هزینه زیادی را پرداخت بکند که این برای کسی که در کشور خارجی به منظور سفر رفته مسائل زیادی را به وجود خواهد آورد. از همین خرید بیمه مسافرتی همیشه توصیه می گردد.

ممکن است بگوییم ما اگر بیمار نشدیم چی! یعنی فقط بیمه بخریم که اگر مریض شدیم به یاری ما بیاید؟ باید بگوییم که خیر تنها مزیت خرید بیمه مسافرتی پوشش های درمانی نیست، بلکه این بیمه در زمان هایی که شما به طور تصادفی چمدانتان را گم نموده باشید، یا در رسیدن بارتان تاخیر پیش بیاید، در پروازتان بیش از حد طول بکشد و … به یاریتان خواهد آمد و جبران خسارت های شما را خواهد نمود.

از همین رو می توان نتیجه گرفت که بیمه مسافرتی مزایای زیادی برای بیمه گزاران ایجاد می کند و تهیه کردن آن برای سفرهای خارج از کشور امری حیاتی است.

کاربردهای بیمه مسافرتی چیست؟

بیمه مسافرتی در واقع در سفرهای خارجی از مسافر یا همان بیمه گزار حمایت می نماید و نگرانی های وی را بابت هزینه های درمان، تاخیر و دیگر حوادث احتاقتصادی که ممکن است پیش بیاید آسوده می نماید. گفتنی است که بدانید بیمه مسافرتی مختص سفرهای خارجی است برای سفرهای داخلی این نوع بیمه، بیمه حوادث انفرادی نام دارد.

بیمه مسافرتی خارج از کشور هم مانند دیگر بیمه های موجود یکی سری از حوادث معین و احتاقتصادی را در نظر گرفته و از آن ها به عنوان پوشش یاد می نماید.

منظور از پوشش در بیمه مسافرتی چیست؟

باید بگوییم مطابق با بندهای قانونی که برایش تعریف شده است، از بیمه گزار خود محافظت می نماید، به این موارد پوشش های بیمه گفته می گردد. یکی از موارد قابل توجه هنگام خرید بیمه مسافرتی، پوشش های آن است. پوشش های بیمه سفر باید متناسب با احتیاجهای بیمه گزار باشد. البته باید بگوییم بعضی از این پوشش ها دارای فرانشیز هستند که در ادامه به توصیف مفهوم فرانشیز هم خواهیم پرداخت.

مفهوم فرانشیز در بیمه مسافرتی چیست ؟

برای تعریف مفهوم فرانشیر در بخش های مختلف بیمه باید تعریف جداگانه ای را ارائه دهیم. از همین رو برای پاسخ به این سوال که منظور از فرانشیر در بیمه مسافرتی چیست؟ باید بگوییم که خسارت های تحت پوشش بیمه سفر دارای فرانشیز است، این به معنای آن است که بخشی از هزینه های مربوط به خسارت توسط بیمه گزار پرداخت می گردد و شرکت بیمه مابقی هزینه ها را متقبل می گردد. به طور مثال پوشش درمان و پزشکی در بیمه مسافرتی معمولا دارای فرانشیز 25 یورویی است و این به معنای آن است که اگر هزینه مربوط به خسارت بیمه گزار 100 یورو شده باشد، 25 یورو آن توسط شخص بیمه گزار و 75 یور باقی مانده توسط شرکت بیمه ای مورد نظر می بایست که پرداخت گردد.

نقش شرکت یاری رسان چیست؟

یکی از سوالات بی پاسخی که در بین عموم مردم وجود دارد این است که نقش شرکت های یاری رسان در بیمه مسافرتی چیست؟

سوال کاملا به جایی است و برای پاسخ به آن باید گفت شرکت های بیمه در خارج از کشور هیچ شعبه ای ندارند و از همین رو هر کدام از این بیمه های کشور با یک یا تعداد شرکت یاری رسان قرارداد دارند تا برای یاری رساندن به مسافران در سفرهای خارجی بتوانند اقدام کنند و در صورت بروز هر گونه مسئله ای به یاری مسافران برسند.

نکته حائز اهمیتی که در مورد شرکت های یاری رسان این است که دارای اپراتورهای فارسی زبان هستند. بعضی از این شرکت ها حتی دارای اپراتورهای فارسی زبان هستند و بعضی هم فاقد آن هستند. تصور کنید شما در یک سفر هستید و دچار حادثه شدیدی شده اید، در این شرایط شما می بایست با شماره شرکت های یاری رسانی که بیمه مورد نظرتان با آن طرف قرارداد است تماس بگیرید و حادثه پیش آمده را برای وی توضیح دهید.

توجه داشته باشید که اگر شرکت یاری رسان اپراتور فارسی نداشته باشد و شما نتوانید به طول کامل حادثه پیش آمده را برای آن ها توصیف کنید هیچ یاریی ممکن است شامل حالتان نگردد. پس از اگر اپراتور فارسی زبان نداشتد حتما سعی کنید حادثه را فردی که به زبان انگلیسی تسلط دارد برای آن ها توضیح دهد.

سقف تعهد پوشش ها در بیمه مسافرتی چیست؟

سقف تعهد حداکثر تعهدات اقتصادی شرکت بیمه در برابر هزینه خسارات وارد شده، 21 است. برای مثال اگر سقف تعهداتی که مربوط به پوشش درمان می گردد 50 هزار یورو باشد در صورت بروز صدمات جسمانی برای بیمه گزار در مدت اعتباری که بیمه دارد، بیمه در مجموع تا حدود 50 هزار یورو هزینه خسارت را مطابق با بیمه نامه پرداخت می نماید.

گفتنی است که هر چه سقف تعهداتی که بیمه مسافرتی ارائه می دهد بالاتر باشد بیشتر به نفع مسافر خواهد بود.

پوشش های بیمه مسافرتی چیست؟

برای تعریف پوشش های بیمه مسافرتی باید بدانید که هر شرکتی که بیمه مسافرتی ارائه می دهد، پوشش های خاص خودش را دارد در ادامه ما به تمامی پوشش هایی که این بیمه مسافرتی شامل می گردد خواهیم پرداخت.

 • پرداخت هزینه های درمان و پزشکی

در صورتی که وقوع حادثه جسمی احتیاج به معاینه، درمان، جراحی و … داشته باشد، شرکت بیمه تا سقف معینی هزینه های مربوط به خسارت را پرداخت کند. گفتنی است که بگوییم این پوشش ها غالبا دارای فرانشیز 25 یورویی است. مگر اینکه صدمه جسمی حاد باشد یا بیمه گزار بیش از 24 ساعت بستری گردد.

 • جابجایی یا بازگرداندن بیمه گزار به کشورش در صورت بروز حادثه

در صورتی وقوع حادثه ای برای بیمه گزار رخ دهد، شرکت یاری رسان مسئول انتقال وی به مراکز درمانی مجهز جهت درمان است. گفتنی است بگوییم بعضی مواقع به تشخیص شرکت یاری رسان، بیمه گزار می بایست به کشور محل اقامتش بازگردانده گردد.

گفتنی است که بگوییم تشخیص این مورد بر عهده شرکت بیمه گزار است.

 • بازگرداندن اعضای درجه یک خانواده بیمه گزار

در صورتی که فرد بیمه گزار یا بستری شده فوت کند، بیش از مدت معین، شرکت یاری رسان موظف است که یکی از اعضای درجه یک همراه فرد بیمه گزار را به کشور محل اقامت وی را منتقل کند. البته این موضوع به شرط این است که شخص همراه قادر به ادامه سفر یا بازگشت به وسیله وسیله از پیش معین شده نباشد.

 • پرداخت هزینه های فوری دندان پزشکی

یکی از مهمترین پوشش های بیمه مسافرتی پرداخت هزینه های فوری دندان پزشکی است. دندان درد جز یکی از مواردی است که خیلی اتفاقی بروز می دهد و قابل پیش بینی نیست، همچنین هزینه های مربوط به درمان آن هم بسیار بالاست لذا پرداخت هزینه های فوری دندان پزشکی یکی از بهترین پوشش های بیمه مسافرتی است. گفتنی است که بگوییم این پوشش دارای فرانشیز است و غالباً فرانشیز آن 25 یورو است.

 • انتقال جسد بیمه گزار به کشورش در صورت فوت

یکی از ناخوش ترین اتفاقاتی که در طول سفر به هر کشوری ممکن است رخ دهد، مرگ است. از همین رو هزینه های مربوط به انتقال جسد از کشور مقصد به کشور محل اقامت بسیار بالاست، اما این مورد هم جز پوشش های بیمه مسافرتی است و بیمه جسد را به کشور محل اقامت باز می گرداند. گفتنی است که بیمه در برابر مراسم خاک سپاری یا ترحیم بیمه گزار مسئولیتی ندارد.

انتقال اضطراری یکی از اعضای درجه یک خانواده بیمه گزار

در صورتی که فرد بیمه گزار دچار بیماری بگردد و بیش از 10 روز بستری باشدف شرکت بیمه وظیفه دارد که هزینه های مربوط به رفت و آمد و اقامت یکی از اعضای درجه یک خانواده وی را مطابق بیمه نامه تقبل کند.

پرداخت هزینه بازگشت بیمه گزار به کشورش در صورت فوت اقوام

اگر یکی از اعضای خانواده بیمه گزار (تا درجه 2) فوت کند، شرکت بیمه وظیفه پرداخت هزینه بازگشت وی را به عهده دارد؛ به شرطی که بیمه گزار قادر به بازگشت با وسیله نقلیه خود یا وسیله ای که از قبل برای بازگشت رزرو نموده است، نباشد.

اغلب شرکت های بیمه برای قبول این پوشش احتیاج به ارائه گواهی فوت از جانب بیمه گزار دارند.

پرداخت هزینه های ارسال دارو

در طول سفر ممکن است که فرد بیمه گزار داروهای ضروری خودش را گم کند، از همین رو شرکت بیمه وظیفه ارسال و تحویل داروهای وی را تقبل کند و حتی اگر این داروها قبل از سفر تهیه شده باشند.

 • پرداخت هزینه و پیگیری مسائل حقوقی

درصورتی که بیمه گزار از لحاظ حقوقی دچار مسئله ای گردد و احتیاج به پیگیری داشته باشد، شرکت بیمه مطابق بیمه نامه مسافرتی خدماتی به وی ارائه می دهد. این خدمات می تواند شامل پرداخت هزینه های پیگیری باشد یا علاوه بر پرداخت هزینه، دفاع از حقوق بیمه گزار در برابر دادگاه باشد.

 • پرداخت هزینه ها در صورت فقدان مدارک شناسایی

یکی دیگر از موارد جالب در مورد پوشش های بیمه مسافرتی پرداخت هزینه ها در صورت گم شدن مدارک شناسایی فرد بیمه گزار می باشد. در این شرایط اگر فرد بیمه گزار مدارک شناسایی خود را گم کند، شرکت یاری رسان در مواقع مورد احتیاج این اجازه را دارد که از هویت فرد دفاع کند و هزینه های لازم برای صدور المثنی مدارک شناسایی را مطابق بیمه نامه مسافرتی پرداخت کند.

 • حواله وجه نقد

یکی دیگر از مواردی که در لیست پوشش های بیمه مسافرتی قرار می گیرد، حواله وجه نقد است. در شرایطی که وجه نقد بیمه گزار در طول سفر گم گردد یا به سرقف رود فرد می بایست با رائه مدارکی برای اثبات این موضوع تا سقف معینی از شرکت بیمه وجه نقد مورد احتیاجش را دریافت کند. البته این موضوع در شرایطی است که معادل این مبلغ را فرد بیمه در کشور مبدا در قابل وجه نقد، چک یا حواد نزد شرکت گذشته باشد.

 • حواله وجه الضمانه

زمانی که فرد بیمه گزار بنا به هر دلیلی در سفر خود احتیاج به وجه نقد داشته باشد، شرکت بیمه ای می تواند تا سقف معینی این وجه را در اختیار بیمه گزار قرار بدهد. البته این موضوع در شرایطی است که معادل این مبلغ را فرد بیمه در کشور مبدا در قابل وجه نقد، چک یا حواد نزد شرکت گذشته باشد.

این پوشش بیمه مانند کاری است که صرافی ها انجام می دهند.

 • پرداخت هزینه های تحمیلی ناشی از تأخیر در حرکت

یکی دیگر از پوشش های بیمه مسافرتی پرداخت خسارت های ناشی از تاخیر در حرکت است. اگر وسیله نقلیه فرد بیمه گزار بیش از حد معینی تاخیر داشته باشد، شرکت بیمه هزینه های مربوط به اقامت و خوراک فرد مسافر را تا سقف معینی مطابق با شرایطی که در بیمه نامه گفته شده است پرداخت خواهد نمود. این هزینه ها برای میزان تاخیرهای مختلف متفاوت است.

 • ارسال پیغام و اطلاعات ضروری در صورت احتیاج

در صورت بروز حادثه شرکت یاری رسان موظف است اطلاعاتی از قبیل آدرس، نام پزشک و… را در اختیار بیمه گزار قرار دهد. در مواقع بروز حادثه چون شرکت یاری رسان اقدام به پیگیری صدمه می نماید، این پوشش معمولاً خیلی کاربرد ندارد.

 • پرداخت هزینه در صورت فقدان بار بیمه گزار

اگر بار بیمه گزار در مقصد تحویل داده نگردد، شرکت یاری رسان در برابر فقدان بار هزینه ای معین مطابق با آنچه که در قرارداد ذکر شده است پرداخت می نماید. البته این موضوع در شرایطی است که بار بیمه گذار تا 21 روز پیدا نگردد. برای دریافت خسارت بیمه گزار باید گزارشی مکتوب از فرودگاه یا شرکت هواپیمایی مبنی بر فقدان بار ارائه دهد.

 • یافتن و ارسال بار بیمه گزار

خیلی پیش می آید که وسایل مسافران گم می گردد، در این شرایط اگر بار بیمه گزار پیدا گردد، شرکت یاری رسان این وظیفه انتقال آن وسیله به محل اقامت فرد دارد. در این صورت بیمه گزار باید هزینه ای را که شرکت بیمه بابت فقدان بار به وی پرداخته است، استرداد کند.

 • پرداخت هزینه های ناشی از تأخیر بار

اگر بار بیمه گزار تا مدت زمان معینی به فرد تحویل داده نگردد و یا به اصطلاح تاخیر در تحویل به وجود بیاید، شرکت یاری رسان وظیفه دارد که هزینه های ضروری را مطابق با بیمه نامه تا یک سقف معین پرداخت کند. گفتنی است که بگوییم این هزینه های شامل لباس و لوازم بهداشتی یا مدت معینی که در بیمه نامه مسافرتی ذکر شده نیز می باشد.

 • بازگرداندن کودک بی سرپرست به کشور محل اقامت

یکی دیگر از پوشش های بیمه مسافرتی بازگرداندن کوک بی سرپرست به کشور محل اقامت فرد بیمه گزار می باشد. توجه داشته باشید که سن قابل قبول برای فرزند بستگی به آن شرایطی دارد که در بیمه نامه ارائه شده است. این اتفاق زمانی رخ می دهد بیمه گذار به دلیل فوت یا بیماری قادر به نگهداری از فرزند خود نباشد در این شرایط شرکت یاری رسان طرف قرارداد شرکت بیمه شما فرزندتان را به یک فرد بزرگسال مورد اعتماد خانواده در کشور مقصد باز می گرداند.

 • جستجو و نجات بیمه گزار

به طور کلی باید بگوییم که در صورت بروز هر گونه حادثه غیرمترقبه ای که برای مسافر تحت پوشش بیمه مسافرتی پیش بیاید بیمه همه آن ها را تقبل می نماید و تا همان سقفی که در بیمه نامه معین شده است هزینه ها پرداخت خواهد شد.

منبع: الی گشت

به "پوشش های بیمه مسافرتی چه مواردی را شامل می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوشش های بیمه مسافرتی چه مواردی را شامل می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید