27درصد دانشجویان به مشاوره احتیاج دارند، تسهیلات جدید برای خوابگاه

به گزارش وبلاگ بهابادی به نقل از وزارت علوم، مجتبی صدیقی در پنجمین نشست مدیریت در آموزش عالی که در محل این وزارتخانه برگزار گردید، با بیان اینکه در حال حاضر حدود 60 تا 70 درصد مراجعان وزارت علوم مربوط به سازمان امور دانشجویان است، گفت: سازمان امور دانشجویان سیاست های وزارت علوم را دنبال می نماید اما اختیارات خاص خود را دارد.

27درصد دانشجویان به مشاوره احتیاج دارند، تسهیلات جدید برای خوابگاه

وی با بیان اینکه اکنون سه بخش صندوق رفاه دانشجویان، فدراسیون ورزش های دانشگاهی و پژوهشگاه تربیت بدنی وابسته به سازمان امور دانشجویان هستند، به کمیسیون موارد خاص در دانشگاه ها اشاره نمود و اضافه نمود: این کمیسیون برای موضوعات پیش بینی نشده بوده و سیاست کلی آن حفظ وضعیت آکادمیک دانشگاه ها است.

رئیس سازمان امور دانشجویان در ادامه در مورد شوراهای صنفی در دانشگاه ها گفت: این شوراها پل ارتباطی بین دانشجویان و مدیریت دانشگاه هستند و تاکید ما بر این است که به منظور ایجاد تعامل مطلوب و مدیریت آن، آئین نامه های موجود در این زمینه مورد توجه قرار گیرند.

وی در رابطه با شورای انضباطی نیز گفت: موضوعات در این شورا دوطرفه است؛ به این صورت که ما در برابر تخلفاتی که در دانشگاه ایجاد می گردد بی تفاوت نیستیم و این حق دانشگاه است، از طرفی دانشجوی متخلف نیز حق دفاع از خود را دارد.

صدیقی با تاکید بر حفظ قوانین در شوراهای انضباطی اضافه نمود: کنترل دبیرخانه های این شورا بسیار مهم است و باید مسائل انسانی و شأن دانشجو و دانشگاه حفظ گردد.

معاون وزیر علوم در مورد برنامه های سازمان امور دانشجویان در حوزه تربیت بدنی مطرح نمود: در این زمینه هدف این است تا جای ممکن زیرساخت های لازم را فراهم کنیم. البته در حال حاضر توان اقتصادی در حد افزایش سرانه ها نیست.

وی با اعلام اینکه اتاق های تندرستی داخل خوابگاه ها از جمله مواردی است که پیگیری شده، گفت: در حال حاضر به دلیل تأثیرات مثبت ورزش بر دانشجویان بر حمایت از برگزاری مسابقات ورزشی دانشجویی تاکید داریم.

رئیس سازمان امور دانشجویان اضافه نمود: یکی از سیاست های مهم وزارت علوم، جذب دانشجویان خارجی است زیرا معتقدیم این بهترین راه انتقال ارزش های انقلاب به دنیا و کشورهای منطقه بوده که خوشبختانه در حال حاضر در این خصوص اقدامات مؤثری اجرا شده است.

معاون وزیر علوم توضیح داد: همچنین تاکید جدی بر حوزه مشاوره دانشجویان داریم و در حال حاضر مراکز مشاوره در تمامی دانشگاه ها فعال هستند.

صدیقی با بیان اینکه از وضعیت روحی دانشجویان آگاه هستیم، گفت: اکنون حدود 27 درصد دانشجویان اعلام می نمایند که احتیاج به مشاوره دارند؛ بنابراین باید این مراکز در دسترس افراد باشند و خدمت رسانی نمایند.

وی در رابطه با وام های دانشجویی گفت: در این خصوص بنا داریم تا وام ها به طور کامل پوشش داده گردد. فقط وام شهریه با مسائلی روبرو است که به منظور بهبود این امر با یک بانک هم افزایی شده است.

رئیس سازمان امور دانشجویان به حوزه تغذیه نیز اشاره نمود و گفت: یکی از روش ها برای ایجاد رضایت بیشتر در این زمینه، ایجاد رستوران های مکمل است که به منظور تحقق این امر باید بخش خصوصی وارد دانشگاه ها گردد و با تنوع بیشتر غذا را در اختیار دانشجویان قرار دهند.

صدیقی با بیان اینکه ایجاد آشپزخانه های صنعتی در دستور کار سازمان امور دانشجویان قرار گرفته است و تا دو سال آینده این طرح تکمیل می گردد، ارتقا خوابگاه های دانشجویی را یکی دیگر از برنامه ها دانست و گفت: به منظور ساخت خوابگاه های جدید، از سال 98 وام و تسهیلاتی برای مشارکت دانشگاه و صندوق رفاه پیش بینی شده است. سال جاری حدود 25 دانشگاه درخواست ساخت خوابگاه جدید را داشتند که اجازه دریافت وام به آن ها داده شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "27درصد دانشجویان به مشاوره احتیاج دارند، تسهیلات جدید برای خوابگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "27درصد دانشجویان به مشاوره احتیاج دارند، تسهیلات جدید برای خوابگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید